RSS

Wyniki konkursu

08 Maj

Zwycięzcami konkursu z dnia 5 maja 2014 r. zostali:

  1. Aleksander Styś

  2. Grzegorz Gogacz

Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród.

Wszyscy uczestnicy otrzymują od nas również nagrodę pocieszenia długopisy firmowe. Nagrody do odbioru w czytelni biblioteki. Osoby, które nie będą mogły odebrać nagrody osobiście proszone są o kontakt mailowy e.urban@uw.edu.pl lub telefoniczny 22 55 20 408.


 

Pytanie brzmiało: Ile woluminów liczył księgozbiór biblioteczny w latach 40-tych?

Odpowiedź:

Większość osób uczestniczących w konkursie podała liczbę ok 6 tys. vol. W roku 1945 ocalały księgozbiór rzeczywiście oceniany był na ok. 6 tys. vol., jednak zbiór ten był niezinwentaryzowany, nieopracowany a sama biblioteka dopiero wychodziła z wojennej zawieruchy. Nie miała lokalu, regałów, zaplecza magazynowego (stało się to dopiero pod koniec 1945 r.). Formalnie więc biblioteka nie istniała.

Przerzedzony księgozbiór przedwojenny oraz książki pozyskane na drodze darów opracowywano i wciągano na stan biblioteczny w przeciągu kolejnych lat. Otwarcie lektorium i biblioteki początkowo zaplanowano na początek roku akademickiego 1946/1947, jednak z powodu opóźnienia wypłaty subwencji przyznanej przez Centralny Urząd Planowania mogło nastąpić dopiero 31 stycznia 1947 r. Wraz z otwarciem biblioteki w 1947 roku udostępniono: bibliotekę podręczną, umieszczoną w szafach, znajdujących się na sali oraz bibliotekę zasadniczą, złożoną w magazynie. Ogółem księgozbiór nasz liczy około 20 000 tomów. Na przełomie 1947/1948 roku biblioteka liczyła już 30 000 tomów.

Ponieważ pytanie było, jak określił jeden z uczestników, mało precyzyjne a przyrost księgozbioru rekordowy, zwiększyliśmy margines błędu do 10 tys.

Źródło: Tadeusz Manteuffel, Kronika odbudowy Instytutu Historycznego UW 1945/46 – 1947/48, „Roczniki Uniwersytetu Warszawskiego” 6 (1965), s. [105] – 118.

 

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 8 Maj 2014 w Konkursy, O nas

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: